+90 532 xxx xx xx
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Zirkonyum Diş

Anasayfa » Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Diş kaplama alanında son yıllarda farklı gelişmeler yaşanmadır. İzmir Zirkonyum Diş kaplamaları genellikle porselen kaplama olarak uygulanmakta idi. Fakat yaşanan aksaklıkları gidermek ve daha kaliteli ve sağlıklı dişler için kaplama malzemelerinde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Diş doktorları tarafında diş kaplama uygulamaları malzeme özelliğine ve kişiye göre yapılır. Kişinin ağız yapısı yaşam tarzı göz önünde bulundurularak diş kaplama şekli seçilir. 

Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere diş kaplamaları iki kısma ayrılır. Kişiler çoğu zaman daha estetik bir gülüş için diş kaplamasını tercih etmektedir. Bu nedenle de diş hekimleri hastaları için farklı seçenekler hazırlar. Böylelikle diş hekimlerinin bir estetik doktor kadar gözünün gelişmiş olmasını sağlar. 

İzmir Zirkonyum diş Kaplama

Zirkonyum kaplama estetik ihtiyaca cevap veren en iyi kaplama türüdür. Zirkonyum diş yapımına kullanılan beyaz bir maddedir. Bu madde saf mineral zirkonya seramiğine dönüştürülerek fırınlanır. Metal desteksiz olarak ağıza uygulanır. Doğal görünüm sunması ile son yıllarda en çok tercih edilen kaplama çeşididir. Daha estetik, daha beyaz ve kendi dişlerinden ayrılamaz derecede doğallık sağlar. 

Zirkonyum Kaplamanın Farkları

Metal desteksiz kaplamalar arasında yer alan zirkonyum kaplamanın en önemli özelliği ışık geçirgenliğidir. Işıl geçirgenliği sayesinde diş etlerinin rengini değiştirmez. Diş eti kenarlarında koyu renk bir görünüm olmaz. Aynı zamanda ışık geçirgenliği sayesinde dişler kendi doğal renginde görünür. Diş eti sağlığına ise faydalı bir kaplamadır. Çünkü diş etleri ile uyumlu olan zirkonyum kaplama diş eti ve diş eti hastalıklarında metal desteklilere göre daha sağlıklıdır. 

Zirkonyum kaplama ile kaplanan dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşmaz. Metal destekli kaplamalarda yaşanan sorunlar bu kaplama türünde yaşanmaz. Doğal görünüm ile tüm dişler son derece parlak gözükür. Metal dişlere göre de daha sağlamdır. Kişiye göre değişse de kaplamanın sorun yaratarak çıkması söz konusu değildir. Ağız kokusunu aza indirger ve sigara kullanımdan kaynaklanan sararma zirkonyum kaplamada yaşanmaz. 

Doğal görünümü, diş etlerine olan faydası ve sağlamlığı ile en çok tercih etilen kaplama türü zirkonyum kaplamadır. Bu kaplama türündeki dişler genellikle ön kısma yapılır. Parlak ve estetik görünümü ile ön dişlerde uygulanan kaplama çeşididir. Aynı zamanda diğer diş kaplamalarında yaşanan ağızda tat değişimi zirkonyum kaplamada yaşanmaz. 

Zirkonyum Nedir? Zirkonyum Diş Nedir?

  1. yüzyılda ortaya çıkmış bir metal türü olan zirkonyum; cerrahiden askeri alana birçok sektörde kullanılır. Korozyona uğramadığı için birçok alanda kullanılan bir metaldir. Diğer metallere göre çok ışık geçirgenliği yüksek seviyededir. Bundan dolayı da diş kaplamalarında da kullanılır. 

Diş ve ağız genel sağlığı da etkileyen ve aynı zamanda estetik açıdan da önem taşır. Bu nedenle diş kaplamalarında doğal görünüm sağlayan kaplamalar tercih edilir. Zirkonyum kaplama doğal görünüm özelliği ile diş doktorları tarafından sık kullanılır. Ön dişler için görünümü ile arka dişlerde ise sağlamlığı ile karşımıza çıkar. Metal içermemesi nedeni ile ışık geçirgenliği nedeni ile doğal görünümü sağlayan bir kaplamadır. Dişlere gri bir görünüm yerine tamamen doğal görünüm kazandırır. 

Zirkonyum Diş Kaplama Yapılması

Sabit protezlerin yapımı ile ilk kısım aynıdır. Dişlerin preparasyonu aşamasında basamaklı bir kesim uygulaması yapılır. Farklılıklar diş laboratuvarına götürüldükten sonra ortaya çıkar. Model 3 boyutlu özel cihazlar ile analiz edilir. CAD – CAM sistemleri gözlemlenir. Ardında zirkonyum bloğu haline getirilir. Bu şekilde zirkonyum diş kaplama alt yapısı tamamlanmış olur. 

Zirkonyum diş kaplamanın üst yapı aşaması porselen kaplama ile aynıdır. Fark olarak ise metal olmadığından astar malzeme kullanılmamasıdır. Diğer kaplamalarda metal olduğundan kapatmak amacı ile opak malzeme ile astar uygulaması yapılır. Zirkonyum özünde beyaz bir malzeme olduğundan ek astara ihtiyaç duyulmaz. 

Zirkonyum Diş Hangi Dişlerde Kullanılır?

Zirkonyum diş uygulaması estetik avantajı ve sağlıklı olması nedeni ile sık kullanılan bir kaplama türüdür. Diş doktorları aşağıdaki diş rahatsızlıklarını düzeltmede zirkonyum kaplamayı tercih ederler. 

  • Başka sebeplerden daha önceden kesilmiş dişlerde,
  • Kırıl dişlerin düzeltilmesinde,
  • Ayrılmış dişlerin arasının birleştirilmesinde,
  • Ağız içinde metal kaplama olan dişlerde,
  • Ağız içinde köprü olan dişlerde,
  • Yapısı ve rengi bozulmuş dişlerde,
  • Eğilmiş ve çapraz görünümlü dişlerde