+90 532 xxx xx xx
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Porselen Diş

Anasayfa » Porselen Diş

Porselen Diş

Dişlerimiz gülük hayatımızda aslında en çok dikkat etmemiz gereken bir parçadır. Karşımızdaki insanlar ile iletişimde dişlerin bıraktığı izlenim çok önemli olmaktadır. Özellikle iş hayatında bulunan kişiler ağız ve diş sağlığına daha çok dikkat etmelidirler. Porselen Diş Kaplama Doktoru İzmir Aslında bunu iş hayatı ya da gündelik hayat olarak tanımlamak yanlış olacaktır. Dişlerin sağlığı vücudumuzun genel sağlığı için de oldukça önemli olduğundan ağı ve diş sağlığını çok önemsememiz gerekir. Dişlerin görüntüsünde herhangi bir sorun var ise ya da diş sağlığında olumsuz bir durum söz konusu ise ya da daha güzel bir gülüş elde etmek istiyor iseniz bunun da çözümü gayet kolay. Biraz maliyetli bir iş olsa da artık porselen dişler sayesinde estetik kaygınız ortadan kalkacaktır. 

Porselen Diş Nedir?

Porselen diş adından da anlaşılacağı üzere ana malzemesi porselen olan kaplama ile diş yüzeylerinin kaplanması uygulamasıdır. Her hasta için ve her bir diş için ayrı ayrı tasarlanan porselen dişler, doğala yakın görüntü verebilmek için tamamen kaliteli malzemelerden yapılmış olmalıdır.  Dişlerin doğal görünümünü ve rengini elde edebilmek için kaliteli malzemeler kullanılan porselen kaplama diş hekimlerinin de çok sık tercih ettiği bir uygulamadır. Belirli ölçüler dahilinde kişiye özel olarak yapılan porselen dişleri yaptıranlar oldukça memnun kalmaktadır. 

Kimler Porselen Diş Yaptırabilir?

Diş bozukluğu olan kişiler yani dişlerinde hafif ya da orta seviyede bir çapraşık olan kişiler, diş eksikliği bulunan kişiler, estetik görüntüsüne önem veren ve dişlerinden memnuniyetsiz olan kişiler, dişlerinde bir kırık olan kişiler porselen diş yaptırabilirler. Bunların haricinde ağzımızda ve dişlerimizde bulunan bazı sorunlar nedeni ile porselen diş yaptıramayacağımız durumlar da olabilir. Peki bu durumlar nelerdir? Dişinizde bir kanal tedavisi gerektirecek durum varsa, ya da derin bir çürüğünüz var ise, diş eti rahatsızlığı yaşıyor iseniz bu durumda porselen diş yapımı sizin için pek uygun olmayacaktır. Öncelikle bu tedavilerin yapılması sonrasında eğer doktorunuz bu durumların bir daha tekrarlanmayacağı kanaatine varır ise bu durumda porselen diş yaptırma imkanınız olabilir. 

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama uygulamasında aşama aşama gidilmektedir. İlk aşamada hastanın diş yüzeyi çok derin bir temizlikten geçer. Diş yüzeyinde var ise tüm lekeler çıkartılır. Dişin temel yapısı bozulmadan yapan bu temizleme işleminden sonra ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada dişlerinizin genel görüntüsü alınır. Bu, çoğunlukla kalıp ile yapılmaktadır. Bu geleneksel bir yöntemdir. Çoğu diş hekimi bu uygulamayı kullanmaktadır. Bu uygulamanın haricinde CEREC adı verilen üç boyutlu görüntüler de kullanılmaktadır. Kalıp ile CEREC ile alınmış olan görüntüler anlaşmalı laboratuarlara gönderilerek porselen dişler hazırlanmaya başlanır.

İstenilen özellikte kaplama dişlerin gelmesi genellikle iki hafta gibi bir süre alabilir. Bu süre zarfında diş hekiminiz kullanmanız için size geçici bir porselen diş hazırlar. Bu süreç de atlatıldıktan sonra üçüncü aşamaya geçilir. Bu sürede hazırlanan porselen dişleriniz ağzınıza yerleştirilir. Özel bir yapıştırıcı ile ağzınıza yapıştırılan bu porselen dişler istediğiniz zaman törpülenebilmekte ve temizliği yapılabilmektedir. 

Porselen Diş Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Porselen diş uygulamasından sonra hastayı çok ağır bir iyileşme süreci beklememektedir. Sadece porselen dişlere alışma süreci biraz uzun olabilir. Bunun haricinde ağrılı ve sancılı bir süreç bulunmamaktadır. Hasta eğer lokal anestezi uygulaması talep etmiş ise bu durumda bir süre gündelik hayata dönmek uzun sürebilir. Bunun haricinde eğer lokal anestezi uygulaması yapılmamış ise gündelik hayata çok rahat bir şekilde geçilebilir. Porselen diş uygulaması tamamlandıktan sonra hastanın en az bir hafta çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ya da içecekleri tüketmemesi gerekmemektedir. Sert, çiğneme süreci çok olan ve ağza yapışan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Porselen dişlerde de tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi diş renklerinde sararmalar olabilir. Bu tamamen olması gereken bir süreçtir. Bu durumda gerekli önlemler alınarak dişler eski rengine kavuşturulmaktadır. Porselen diş uygulama sürecinde dişlere özenle bakılmalı, tıpkı doğal dişlerde olduğu günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Gerekirse diş ipi kullanılmalıdır. Porselen dişler için çoğu diş hekimi özel diş macunları önermektedir. Ancak normal diş macunları ile de fırçalama işlemi yapılabilir.