+90 532 xxx xx xx
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Diş Eti Tedavisi

Anasayfa » Diş Eti Tedavisi

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti veya diş hastalıklarının oluşmasındaki temel sebep ağız hijyenine yeterince önem verilmemesidir. Diş kemiksi bir yapıdan oluştuğu içinde hasar gördüğü zaman kendi kendine onarılması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden dışarıdan müdahale edilmelidir.  Diş üzerinde oluşan her hangi bir çürük bile İhmal edildiği zaman diş kaybına neden olabilir. İzmir Diş eti tedavisi rahatsızlıklarının da hafife alınmaması gerekir. Diş etinde oluşan kızarıklıklar bile bazen daha büyük bir rahatsızlığın belirtisi olabiliyor. Bu yazımızda diş eti rahatsızlıkları nelerdir. Nasıl önleyebiliriz ve bu hastalıkların tedavilerinden bahsedeceğiz.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları periodontal hastalıklardır. Bu hastalıkların genel sebebi enfeksiyondur. Mikrobiyal bakteriler ağız içinde oldukça kolay yayılabilirler. Ve diş etinde oluşan küçük bir enfeksiyon bile ilerlediği zaman diş köklerine kadar ulaşabilmektedir. Diş eti hastalıkları nelerdir aşağıya sıraladık.

Gingivits:  Bu hastalığın nedeni enfeksiyondur. Ağız kokusu diş üzerinde oluşan plaklar ve diş eti üzerindeki kızarıklık bu hastalığın belirtisidir. Kısaca diş eti iltihaplanması da denilebilir. İlerlediği zaman diş köklerine kadar enfeksiyon ulaşır. Tedavisi için ağız bakımına önem verilmesi önerilir. Bunun yanında diş yüzeyine her hangi bir zararı olmadığı durumlarda tam ve düzenli bir ağız bakımı tedavisi için yeterli olacaktır. 

Agresif Periodontitis:  Bu hastalığın oluşumu genetik etkenlere de bağlı olabiliyorken yine hastalığı tetikleyen diş etinde oluşan ani ve hızlı gelişen iltihap birikimidir. Daha çok genç bireylerde kendini gösteren bu hastalık oldukça hızlı yayılır ve direk kemiklere etki eder. Bu hastalık sonucu diş çürükleri oldukça artmış olur ve diş kaybı yaşanır. Bunun sebebi de enfeksiyonun diş köküne çok çabuk yayılmasıdır. Antibiyotik tedavisi ve dolgu kanal tedavisi gibi birçok işlem gerektiren bir hastalıktır. Enfeksiyon ilerledikçe çene kemiğine kadar gelebilmektedir. Bu yüzden oldukça hızlı antibiyotik tedavisi görülmelidir.

Kronik Periodontitis:  Bu hastalık agresif periodontitisin daha yavaş ve daha az alana etki ettiği tipidir. Her yaştan kesimde görülebilecek bir hastalıktır. Bunun yanında belirtileri çok sık rastlanılan şeyler olduğundan dolayı genelde kişiler bu hastalığın farkına çok geç varıyor bu şekilde de tedavi mümkün olmadığı durumlarda yine diş kaybı yaşanıyor.

Karşıyaka diş eti doktoru

Diş etini ve dişi çevreleyen yapıların enfeksiyonu ile birlikte gelişir bu hastalık. Zamanla diş yüzeyinde bir boşluk bir cep oluşmasına neden olur. Kanal tedavisi veya dolgu ile tedavi edilir. Bundan öncesinde ise antibiyotik tedavisi uygulanır.

Diş Etinde Apse Oluşumu:  Diş eti üzerinde apse oluşumu her yaş grubundan bireylerde görülme riski vardır. Fakat bebek ve çocuklarda daha sık görülür bunun sebebi de çocukların ve bebeklerin yabancı cisimleri daha fazla ağızlarına almalarıdır. Diş etinde oluşan apselerin genel olarak sebebi diş etine yabancı bir cisim batmasıdır. Kimi apse türleri yayılma gösterirken bazıları ise yayılmazlar. Kitleler halinde çoğalan apseler genelde tümör etkisi gösterir ve cerrahi işlemler ile alınır. 

Türkiye dişeti doktoru

Diş Eti Çekilmesi:  Bu hastalık git gide diş etinin aşınarak geri çekilmesidir. Bu hastalıkta diş eti oldukça içerdedir ve neredeyse diş köküne kadar ulaşır. Diş etindeki ton kaybı nedeni ile oluşur. hastaların çay, kafein gibi içeceklerden aynı zamanda asitli alkollü içeceklerden uzak durulması gerektiği söylenir. Genetik etkenlerden kaynaklı olabileceği gibi sonradan da gelişmiş olabilir. Diş eti kanamaları ve ağız kokusu da çok sık rastlanan belirtileri arasındadır. Aynı zamanda diş eti oldukça parlaktır. Ağız hijyenine oldukça fazla dikkat edilmelidir. Ve doktorun tavsiyeleri mutlaka dikkate alınmalıdır. 

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Önlenir Ve Tedavileri Nasıldır?

Diş eti rahatsızlıkları oldukça sık görülen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bunun yanında bu rahatsızlıkların yaşanmaması için belli başlı önlemler alınmalıdır. Özellikle diş etini aşındıran ve erimesine neden olan alkol ve asit içeren içeceklerden mutlaka uzak durulmalı kafein ve çayın da diş üzerinde oluşturdukları lekelerden dolayı bunlardan da mutlaka uzak durulmalıdır. Bunun yanında altı ayda bir doktor kontrolüne gidilmeli günde en az iki defa dişler fırçalanmalı diş ipi kullanılarak diş araları temizlenmelidir. Bu hastalıkların tedavilerine yukarıda bunları anlatırken yer verdik tedavi şekilleri de anlattığımız gibidir.