+90 532 xxx xx xx
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Diş Estetiği

Anasayfa » Diş Estetiği

Diş Estetiği

Dişler ve gülüş insan yüzünde estetiği etkileyen en önemli konulardır. Bir insan dişleri ile estetik açıdan güzel bir görüntü yakalayabilir ya da aynı şekilde dişleri yüzünden estetik açıdan kötü bir duruma düşebilir. Gülme sıkıntısı çeken insanların genelinde diş estetikler ile ilgili sıkıntılar bulunmaktadır. İzmir’de Gülüş estetiği ya da diş estetiği hemen hemen aynı anlama gelen başlıklardır.

Gülüş Estetiği Açısından Önemli Faktörler

  Dudaklar, diş eti ya da dişler birbirinden bağımsız olsa da diş estetiği açısından birbiriyle bağlantısı olan organlardır. Diş estetiği açısından bu konularda detaylı bir analiz yapılmaktadır. Bu analiz ile gülüş şekli değerlendirmesi de ortaya çıkacaktır. Gülüş estetiği açısından önemli birkaç faktör bulunmaktadır. Bu konuda önem ise hasta ihtiyaçlarına ve isteklerine göre değişiklik göstermektedir.

  Gülüş estetiği açısından en önemli faktörlerden birisi dudak seviyesidir. Her insanın bir dudak seviyesi bulunmaktadır. Bu seviye bazı insanlarda estetik açıdan daha aşağı ya da daha yukarı seviyelerde yer alır. Bu durum da hastanın estetik gülüşüne zarar verecektir.

Bu bakımdan estetik açıdan dudak seviyesi kontrolü yapılmalıdır. Dişlerin boyları da gülüş estetiğini etkileyen önemli faktörler arasında yer alır. Diş boyunun uzun ya da kısa olması veya birbiri ile orantısız olması da estetik açıdan sorun oluşturacaktır.

  Diş eti seviyesi, diş dizimi, gülüş esnasında dudak ya da dişlerin uyumu, gülme hattı gibi faktörlerin de tek tek gülüş estetiğine etki ettiği görülmektedir. Bunların birbiri ile olan uyumu ya da ağız içinde kendi içerisinde olan uyumu estetik gülüşe etki edecektir. Bu şekilde yapılacak olan analiz ile estetik gülüş orantıları ortaya çıkacaktır. Gülüş aynı şekilde farklı tasarımlar ile de ortaya çıkabilir.

Diş Estetiği Ve Gülüş Tasarımı

  Gülüş tasarımı diş merkezli yapılan bir tasarımdır. Estetik dişler estetik bir gülüşü de beraberinde getirecektir. Gülüş tasarımı, iki farklı bölge değerlendirmesi ile yapılacaktır. Bunlardan birincisi diş estetiği diğer adı ile beyaz estetiktir. Bu değerlendirme dişleri kapsar ve kendi içinde farklı alanlara ayrılır. Gülüş tasarımı için ikinci olarak yapılacak değerlendirme ise diş etlerinin oluşturduğu estetiktir. Bu da pembe estetik olarak bilinir. Bu değerlendirme içinde dişlerin hangi boyda olacağı ya da diş etlerinin hangi boydan itibaren görünmesi gerektiği gibi konular ele alınmaktadır. 

  Estetik uygulamaların hepsinde amaç kişiye en yakışanın bulunmasıdır. Pembe diş estetiği ile ilgili yapılan değerlendirmede diş etlerine müdahale edilmektedir. Bu bölüme yapılacak olan müdahale için lazer işlemi uygulanır. Sadece diş etlerine uygulama yeterli olacak ise bu durumda diyot lazer işlemi yeterli olacaktır. Diş etlerinin seviyesi ve simetrik görünümde ise sert dokuya da müdahale edilecektir. Bunun için ise kombine lazer cihazına ihtiyaç vardır. 

Gülüş Estetiğinde Beyaz Tasarım

   Porselen lamineler beyaz estetiğin elde dilmesi için kullanılmaktadır. Bu işlem için pek çok uygulama bulunmaktadır. Beyaz estetik için bazen ihtiyaç halinde diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aynı estetik için bonding ya da recontouring işlemleri de yapılmaktadır. Gülüş tasarımı için hastalar belli bir süre hekim ile görüşmelidir. Bu süre hastanın mevcut durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu duruma göre seans sayısı da değişecektir. Tek seansta dahi biten bu işlem bazen birkaç seans sürebilir.

   Gülüş tasarımı için genelde pek çok kişi dişlerinin kesilip kaplanması konusuna takılmaktadır. Pek çok kişi bu uygulamanın ancak kesilme ve kaplama uygulamaları ile birlikte gerçekleşeceğini düşünür. Fakat bu durum her hasta için ya da her uygulama için geçerli değildir. Bu işlemler genelde daha az yorucu olan diş beyazlatma gibi işlemler ile de gerçekleşir. 

Çocuklarda Diş Estetiği

 Diş estetiği genelde yetişkinler için uygulanan bir işle olarak düşünülür. Halbuki diş estetiği açısından yapılan değerlendirme ve tasarımlarda en az yetişkinler kadar çocuklar da değerlendirmeye alınır. Bu konuda çocukların dişleri büyüme oranına göre ya da dişlerin değişme olasılığına göre işlem tabi tutulur. Çocuklar için yapılacak değerlendirmede en doğru kararı uzman hekimler verecektir. Bu bakımdan çocuk istekleri ya da ihtiyaçları yetişkin istek ve ihtiyaçlarına göre bir adım daha geri planda tutulur.