+90 532 xxx xx xx
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuk Diş Tedavisi

Anasayfa » Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Hekimliği

    Doğumdan ergenlik zamanına kadar olan diş sorunları için çocuk diş hekimliği desteği alınmaktadır. Bu dönemde çocuk diş hekimliği çocukların ağız ve diş sağlığını incelemektedir.  Çocuk diş hekimliği geniş bir kapsama alanına sahiptir. Çocuk Diş Tedavisi Karşıyaka Çocuklarda diş sürme bozuklukları bu alana giren bir sıkıntıdır. Aynı şekilde diş sürme bozukluklarının takibi ve önlenmesi de yine bu dal tarafından takip ve tedavi edilir.

  Çocuklar için çürükten koruyucu önlemler alınması, çürük önleyici uygulamasının yapılması çocuk diş hekimliği tarafından gerçekleşir. Süt dişlerinin çürüklerinin tedavileri ve sürekli dişlerin çürük tedavileri için de bu alan başvurulmalıdır. Erken yaşta yaşanan diş kaybı ile çocuklarda ortaya çıkan olumsuz apereyler bu hekimlik tarafından önlenir. Böylece çocukların diş dizisinde bozukluk yer almaz.

Bebek Diş Sağlığı

  Bebekler ilk dişini 6 aydan sonraya çıkarmaya başlar. Bazı bebekler için bu dönem daha erken başlarken bazı bebekler için daha geç başlayabilir. Her ne şekilde ve dönemde başlarsa başlasın bebeklerde ilk süt diş çıkarması ardından kontrol yapılmalıdır.

Pedodonti özel izmir fiyatları

İlk süt dişinin çıkmasından yaklaşık olarak 6 ay sonra ilk hekim randevusu gerçekleşir. Bu randevu ile ancak diş çürükleri için gerekli önlemler alınır. Hekim bu randevu dahilinde aile ise beslenme konusunda konuşacaktır. Çürükten koruyucu önlemler için de yine bu randevu döneminde gerekli konuşmalar yapılır.

   Oluşacak çürük lezyonlarının erken tanısı ve tedavisi için bebeklerin her 6 ayda bir defa diş kontrolüne de getirilmesi gerekir. Bu konuda aileler ve hekim tarafından karşılıklı kontroller sağlanır. Dişlerin düşme zamanı ve sürme zamanı için gerekli takipler gerçekleşir.  Bu takipler ile çocukların diş bakımları yapılır. Diş çürükleri anneden çocuğa da bulaşabilir. Bakteriler nedeniyle bulaşan bu hastalık anneden bebeği farklı yollar ile bulaşabilir. Çürük en fazla annenin bebeğin biberonunu ya da mama kaşığını denemesi ile bulaşır. Çürük bulaşma nedenlerinden biri de bebeğin ağız çevresinden öpülmesidir. Bu davranış diğer hastalıklar kadar ağızda yer alan çürüklerin de bulaşmasına neden olur. 

Biberon Çürüğü Ve Tedavisi

  Bebeklerde ya da çocuklarda en fazla karşılaşılan çürük problemlerinden birisi biberon çürüğü olacaktır. Annenin bebeğini geceleri uzun süre emzirmesi de bu çürüğe neden olacaktır. Anne sütünde yer alan laktoz yapı olarak çürüğe neden olan şeker bulundurur. Bu nedenle gece emzirmesi yerine uzmanlar annelere gece yatmadan önce emzirmeyi tavsiye etmektedir.

  Biberon çürükleri için bir başka neden de uzun dönem geceleri biberon ile süt ya da mama verilmesidir. Uyku sırasında alınacak olan bu süt ya da mama çürüklere neden olur.  İlk dişler sürerken alınacak olan serbest şeker dişlerin şiddetli bir şekilde çürümesine neden olacaktır. Biberon çürüğünden korunmanın ise birkaç yolu vardır. Bunlardan en önemlisi biberinin ancak 12 ya da 13 aya kadar kullanılması gerekir.  Uyku döneminde uzun süre biberon kullanmamak ya da uykudan hemen önce biberon kullanmak. Biberon kullanımı sonrasında bebeğe su içirmek de alınacak önlemler arasında yer alır.

Çocukları Çürükten Koruyucu Önlemler

  Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre çocuklarda yer alan diş çürümesinin 7 ile 11 yaşları arasında olduğu görülmektedir. Bu dönemlere karışık dişlenme dönemi adı verilir. Bu dönemde diş çürümesi yüzde 95 kadar olmaktadır.  Gelecekte çocuğun ağız ve diş sağlığı açısından bu yüksek oran tehlike arz etmektedir. Bu sorunun yanında genel anlamda sağlığın korunması için de bir takım önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerin başında diş minesini güçlendirici işe tedavi edilmesi gelir. Aynı şekilde dişlerde bulunan kırıkların ya da çukurların örtülmesi de alınacak önlemler arasında yer alır. Bu önlemler bakımından son zamanlarda kısa süre ve ekonomik koşullar avantaj sağlar.

 Çocuklarda Diş Travmaları

  Çocuklar yaş dönemine bakılmadan her dönem travmalar ile karşılaşabilir. Bu dönem içinde hemen hekime başvurulmalıdır.  Dişin canlılığını yitirmemesi için hemen tedavi yapılır. Dişin eski şekline dönmesi ya da fonksiyonunu kazanması için de aynı şekilde bu ilk müdahaleler yapılır. Bisiklete binen çocuklar koruyucu kask takmalıdır. Oyun parkında oynayan çocuklar da aynı şekilde dikkatli olmalıdır. Spor yapan çocuklar da farklı önlemi almalıdır.  Bu konuda gerekli önlemler hekimler tarafından alınır.